Göz Deneme Çerçeve

Uzmanlık Alanları

Genel Göz Muayenesi

Kliniğe başvuran tüm hastalarımız bilgisayarlı göz ölçümü ve göz tansiyonu ölçümü yapıldıktan sonra muayene edilir. Son teknoloji cihazlarla yapılan muayenede gözün iç ve dış katmanları ve göz dibi muayenesiyle de gözün retina tabakası incelenir. Görme düzeyleri ve varsa kırma kusurları belirlenir.

Katarakt Cerrahisi

Göz merceğinin şeffaflığını kaybedip matlaşmasına katarakt olarak tanımlanır. Çoğunlukla ilerleyen yaşa bağlı ortaya çıkmakla birlikte tek tedavisi cerrahidir. Günümüzde en ileri cerrahi yöntem "fako cerrahisi" olarak bilinen yöntemdir. Bu yöntemde göz uyuşturulduktan sonra, yaklaşık 2 mm’lik bir küçük kesi ile göz içine girilir ve ultrasonografik ses dalgalarıyla katarakt temizlenir. Temizlenen göz içine net görüşü sağlayacak yapay bir mercek yerleştirilir. Mercek girişi için açılan kesi yeri çok küçük olduğu için dikiş konulmasına gerek yoktur. İyileşme hızlı ve konforlu olur.

Şaşılık Tedavisi

Şaşılık sebebi bireyler arasında farklılık gösteren bir göz problemidir. Tedavi için bir yaş sınırlaması yoktur. Tedavi şeklini belirleyecek olan şaşılığa sebep olan asıl nedenin ortaya çıkarılmasıdır. Eğer gözün kırma kusuruna bağlı olarak oluşmuş ise gözlük ile tedaviden sonuç alınabilir. Hastada göz tembelliğine bağlı bir şaşılık var ise kapama tedavisi adı verilen bir yöntem çözüm olabilir. Göz kaslarının güçlendirilmesi amacıyla Ortoptik Tedavi yöntemi uygulanabilir. Konjenital (doğumsal) şaşılık halinde ise erken yaşlarda (6 ay-1 yaş arası) cerrahi müdahale gereklidir. Şaşılık, çoğunlukla 2–3 yaş civarında ortaya çıkan ve çoğunlukla gözlük kullanıldığında tam olarak düzelebien durumlar olmakla birlikte, düzelme olmaması halinde cerrahi tedavi şarttır. Bazı şaşılık tedavilerindeerken dönemde Botox uygulamaları da sonuç verebilmektedir. Kliniğimizde şaşılık ile ilgili tüm tedaviler ve şaşılık cerrahisi uzman deneyimi ile yapılmaktadır. 

Göz Tansiyonu (Glokom)

Halk arasında göz tansiyonu olarak bilinen ve optik sinirde hasara neden olup görme kaybına yol açan Glokom, hastalığın erken dönemlerinde belirgin bir şikayete neden olmayan, ancak zamanla hasar ilerleyince hasta tarafından fark edilen sinsi bir hastalıktır. İlerlemiş dönemde meydana gelen sinir harabiyetinin geri dönüşü olmadığından, glokom hastalığında erken teşhis çok önemli ve deneyim gerektiren bir uzmanlık konusudur. Kliniğimize başvuran hastalarımız, yüksek teknolojik cihazlar ve modern tetkiklerle Glokom açısından değerlendirilirler ve teşhis konulan hastalarımızın tedavileri modern tedavi yöntemleri ile yapılır.

Vitrektomi

Görüntünün elektrik sinyalleri halinde beyine iletilmesini sağlayan, gözün en arka kısmında bulunan sinir tabakası Retina olarak adlandırılır. Kliniğimize başvuran hastalarımızda retina hastalıklarının teşhis ve tetkikleri  için son teknoloji cihazlar ve modern ağrısız tedavi yöntemleri kullanılır. Retina hastalıkları, sıklıkla lazer tedavisi ve mikrocerrahi yöntemleri ile tedavi edilirler.

Sizi Dinliyor ve Cevaplıyoruz

Göz Estetiği (Oküloplastik Cerrahi) Nedir?

 

Göz ve göz çevresi estetiği cerrahisi, göz çevresi, göz kapakları, gözyaşı yolları ve orbita (göz çukuru) hastalıklarıyla ilgilenen branştır. Göz ve göz çevresi evresi estetiği (oküloplasti) bölümünde göz çevresindeki kırışıklıkları gidermek için botoksa, sarkmış göz kapaklarının doğal görünümüne kavuşturulmasından, göz torbalarının alınmasına, protez göze, göz içi tümör ameliyatlarına kadar her türlü tedavi ve estetik cerrahi uygulamaları yapılmaktadır.

 

 

Göz Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

 

Göz ve göz çevresi estetiği operasyonları konunun uzmanı doktorlar tarafından ihtiyacı tespit edilmiş her yaştaki bireylere uygulanabilir.

 

 

Kozmetik Kapak Cerrahisi Nedir? Göz Kapaklarında Hangi Sorunlar Ortaya Çıkıyor?

 

Alt ve üst göz kapaklarında zaman içinde istenmeyen değişiklikler oluşur. Bu değişimde genetiğin yani kalıtımında rolü büyüktür. Çok ince olan üst göz kapağı derisi devamlı hareketin sonucunda sarkar, yerçekimin etkisiyle gözün etrafını saran yağ dokuları özellikle alt gözkapağında öne doğru torbalanırlar. Tedavi cerrahi olarak yapılır. Fazlalık olan cilt ve yağ dokuları alınır.

 

Kapak Cerrahisinde birçok sorunlar ortaya çıkmaktadır. Yaşlanma etkileri dışında göz çevresinde başka hastalıklarda vardır. Bunlardan başlıca olanlar göz kapaklarındaki şekil bozuklukları, alt ve üst göz kapağı düşüklüğü, doğumsal göz kapağı şekil bozuklukları, tiroide bağlı göz kapağı bozuklukları, yüz felcine bağlı göz kapağı bozuklukları, göz kapağı spazmı, göz kapaklarındaki selim ve habis tümörler ortaya çıkmaktadır.

 

 

Alt Ve Üst Göz Kapağı Sorunları Nasıl Bir Operasyonla Düzeltiliyor?

 

Göz kapaklarının içe dönmesine veya dışa dönmesine cerrahi müdahale şarttır ve lokal anestezi ile rahatlıkla yapılabilir.

Bazı ağır bozukluklar da ise cilde ek deri koymak ya da kapak içine dudak mukozası koymak gerekebilir. Bu karar ancak muayeneden sonra verilebilir.

 

Entropiyon gibi kapakların içe dönmesi durumunda kirpik ve kapak kenarı korneya sürtünerek ağrı, batma , sulanma ve çapaklanmaya sebep olur. Bu durum uzun sürerse hastada kornea bozukluğuna bağlı körlük gelişebilir.

 

Ektropiyon gibi kapakların dışa dönmesi durumunda ise devamlı sulanma başlar ve alt kapak sarkar. Göz açıkta kalmaya başladığından kuru göz şikayetleri olan batma ve kızarma şikayetleri arttırır. Ağır olgularda kuru göze bağlı körlük gelişebilir. Her iki durumda da cerrahi müdahale gerekmektedir.
 

 

Göz Kapağı Operasyonları Ne Kadar Sürer, Herhangi Bir Riski Var Mıdır?

 

Göz kapağınızda oluşan sorunlardan kurtulmak için gireceğiniz operasyonların süresi ise ortalama her bir göz kapağı için 30 dakikadır. Gözü hareket ettiren kasların zarar görmemesi ve en az miktarda doku çıkarılarak istenilen düzeltmenin sağlanması ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar arasında. Operasyon, hasta uyutulmadan lokal anesteziyle de rahatlıkla gerçekleştirildiği için hastanın yatış yapmasına gerek kalmıyor. Ameliyat sonrası ise sadece bir göz kapatılıyor ve buz pansumanı 3 - 4 gün uygulanıyor. Bu ameliyat sonrası hastanın işine dönmesi bir haftayı buluyor. Ancak bu sürede hayatına kendi düzeninde devam etmesini engelleyen herhangi bir sorunla da karşılaşmıyor.

 

 

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Tedavi Ediliyor?

 

Göz kapağı düşüklüğü tedavisinde, levator kası çalışan hastalarda levator kasını kısaltma şeklinde yapılabilir. Bu cerrahide kapak çizgisinden levator kasına ulaşılır ve hastanın kapak düşüklüğü miktarına göre levator kası kısaltılır ve kapak yükseltilir. Lokal anestezi ile levator kas cerrahisi çok daha başarılı sonuçlar vermektedir. Az miktarda kapak düşüklüğü olan gözlerde ise cerrahi kapak içinden de yapılabilir. Amaçlanan daha sağlıklı ve dinç bir görünüm elde etmektir. Ameliyat her bir göz kapağı için ortalama 20 dakika sürer ve lokal anestezi ile uyuşturularak uygulanır. Hastanede yatmaya gerek yoktur.  Hasta isterse ameliyat sonrası 2. gün çalışabilir. Fakat üst kapaklarda bir süre morarma olacağı unutulmamalıdır.

 

 

Botox Uygulaması Nedir?

 

Yaşlanma belirtisi kırışıklıklardan kurtulmak için yapılan Botox uygulamalarında en önemli konu doğal görünümüzün korunmasıdır. Botox, içerisinde "Clostridium Botulinum" adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Bu bakteri tıpta konserve zehirlenmelerinde görülen bir bakteri çeşididir. Bu zararlı bakterinin toksini de yararlı hale dönüştürülüp göz hastalıklarında sıklıkla kullanılan bir toksin haline getirilir. Botox ABD’den FDA onaylıdır. Yani yiyecek ve ilaç kurulundan onay alınarak hazırlanmıştır. Enjeksiyon yapıldığında, botulinum toksini nöromüsküler sinapsta asetilkolin salınımını belirli bir süre engelleyip, geriye dönen geçici bir felç etkisi yapar. Ancak bu etkiyi sadece uygulandığı kasta gösterir tüm vücuda yayılmaz. İşte bu özelliği çok önemlidir ve botox ilacına ait bir özelliktir.

 

 

Göz Estetiği Tedavisinde Uyguladığınız En Son Teknolojik Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Yüz estetiğinde en yeni teknolojiler arasında öne çıkan ağrısız ve acısız yeni bir cilt germe yöntemi olan Pelleve, ABD ve Avrupa’da ünlülerin tercih ettiği bir uygulamadır. Pelleve sayesinde cildinizdeki ince kırışıklar %50’ye varan oranda azalırken, cilde zarar vermeden yenilenme ve doğal bir tazelik oluşur. Anestezi kullanılmayan bu teknikte bir sıcaklık artışı dışında hasta ağrı hissetmez.

 

 

Herkesin ilerleyen Yaslarda Göz Estetiği Yaptırması Gerekli Midir?

 

Göz kapaklarındaki düşüklük, kadın erkek ayırt etmeden yaşlılık belirtisi olarak karşımıza çıkabiliyor. Bu tip estetik sorunlar yüze üzgün, depresif, yorgun, bıkmış bir ifade vermektedir. Uzman Oküloplasti hekimleri tarafından uygulanan tedavilerle daha genç ve sağlıklı bir yüz yapısı elde edilebilir.

 

 

Göz Estetik Cerrahisi sonrasında Kişi Kaç Gün Sonra iş Ve Sosyal Hayatına Dönebiliyor?

 

İyileşme süreci tedavi seçeneğine göre değişiklik göstermektedir. Göz kapağınızda oluşan sorunlardan kurtulmak için gireceğiniz operasyonların süresi ise ortalama her bir göz kapağı için 30 dakikadır. Lokal anesteziyle yapılan müdahaleler rahatlıkla gerçekleştirildiği için hastanın yatış yapmasına gerek kalmıyor. Hasta isterse ameliyat sonrası 2. veya 3. gün çalışabilir.

 

 

Çocuklarda En Sık Görülen Göz Estetiği Sorunu Nedir?

 

Çocuklarda en sık görülen göz estetiği sorunu göz kapağı düşüklüğüdür. Eğer göz kapağı çok düşükse ve gözbebeğini kapıyorsa göz tembelliğini önlemek amacıyla ameliyat ilk yaşlarda uygulanmalıdır. Gözbebeği açıksa ameliyat estetik kaygılarla gerçekleştirilir.

 

Göz kapağı düşük olan çocuklarda yüksek astigmat olma riski vardır. Tek gözde kapak düşüklüğü varsa yüksek astigmat nedeniyle ya da kapak görme alanını kapadığından çocuklarda hızla göz tembelliği gelişebilir. Bu nedenle göz kapağı düşük olan çocuklar göz hekimi tarafından çok sık izlenmelidir. Göz tembelliği gelişme ihtimali belirdiği an acilen cerrahi yapılmalıdır.

 

 

Çocuklarda Göz Estetiği Ameliyatları Yapılıyor Mu? Bu Operasyonlar için Bir Yaş Sınırlaması Var Mı?

 

Çocuğun kendini tanımaya başladığı okul öncesi dönem (4-6 yaş arası) ameliyat için en uygun zamandır. Aksi halde çocukta psikolojik sorunlar oluşabilmektedir.

 

 

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Gözyaşı yolları alt ve üst göz kapaklarının iç kısmında iki ufak kanal ile başlar, gözyaşı kesesini oluşturur ve ince bir kanalın yardımıyla burun boşluğuna açılarak sonlanırlar. Gözyaşının asıl amacı gözü yabancı cisimlerden korumak göz sağlığı için gerekli kayganlığı ve berraklığı sağlamaktır. Gözün ön tarafı gözyaşı ile devamlı yıkanmaktadır. Bu yıkama suyu ve göz önündeki zararlı maddeler gözyaşı kanalı ile buruna oradan da boğazımıza aktarılmaktadır. Bu yoldaki tıkanıklıklar sulanma ve çapaklanmaya neden olur. Göz yaşı tıkanıklığı genellikle burun boşluğuna doğru açılan son bölümde olur. Özellikle yeni doğan bebeklerin bir kısmında kanalın son parçası açılmamış olabilir. 1 yaşına kadar %95 bebekte göz yaşı kanalı kendiliğinden açılır. Göz yaşı kanalında kendiliğinden açılma olmaz ise cerrahi tedavi gerekebilir. Gözyaşı tıkanıklığının önemli belirtileri gözde sık sulanma ve çapaklanma, soğuğa çıkınca gözde sulanma, bazen göz kapakları ile burun kökü arasındaki kesede şişme olmasıdır.

 

Gözyaşı tıkanıklığı tedavisi Bebeklerde gözyaşı kanalının tam üzerine basıp bırakarak masaj yapmak gereklidir. 1 yıl masajın yapılması önerilir. Bebekte aşırı çapaklanma, kapaklarda kızarma ve soyulma, sulanma şikayetleri yoğunsa erken sondalama (probing) 6. ayda gerekebilir. Şikayetler aşırı değilse 1 yaşına kadar masaja devam edilir. Sondalama ile açılmazsa işlem izleyen aylarda tekrarlanabilir ya da silikon tüp kanal içine yerleştirilerek mevcut kanalın çökmesi veya darlığı engellenebilir.


Hemen doğum sonrasını izleyen günlerde gözyaşı kesesi şiş ise bu duruma amniyosel denir ve acil sondalama işlemi gerekebilir. Çocuklarda genel anestezi gerekir. Anestezi almaya müsait olmayan çocuklarda sedasyonla işlem yapılabilir

 

 

Göz Kapaklarındaki Beyaz Birikintiler Neden Ortaya Çıkıyor? Erişkinlerdeki Tedavisi Nasıl Yapılır?

 

Alt ve üst göz kapaklarında zaman içinde istenmeyen değişiklikler oluşur. Çok ince olan üst göz kapağı derisi devamlı hareketin sonucunda sarkar, yerçekimin etkisiyle gözün etrafını saran yağ dokuları özellikle alt göz kapağında öne doğru torbalanırlar. Tedavi cerrahidir. Fazlalık olan cilt ve yağ dokuları lokal anestezi yöntemi ile alınır.

 

 

Tiroit Hastalığının Göze Etkileri Nelerdir?

 

Tiroid hastalarında oluşan göz rahatsızlıkları oftalmolojinin özel konularından birini oluşturur. Tiroid oftalmopatide göz çevresini saran yağ dokusu ve kaslarda şişme gözlenir. Tiroid hastalığında gözde öne doğru fırlama, göz kapağının aşırı açılması ve çift görme olabilir.

 

 

Tiroit Hastalığı Görme Kaybına Neden Olur Mu?

 

Hastalığın ileri aşamalarında görme sinirinin sıkışmasına ya da kornea tabakasının açıkta kalmasına bağlı körlük oluşabilir.İlaç tedavisi ya da cerrahi uygulanır. Hastalığın dönemine göre uygulanacak tedavi değişir. Yani bir tedavi şekli diğerinin yerini tutmaz. Tedavinin ilk aşaması kandaki tiroid hormonları düzeyini normale getirmektir. Genellikle şikayetlerin başlamasından sonraki ilk 3 yıl içinde ilaç tedavisi, sonraki dönemlerde ise cerrahi tedavi uygulanır. Başarılı bir ilaç tedavisinden sonra cerrahi tedavi gerekebilir. İlaç tedavisi olarak en çok tercih edilen kortizon tedavisidir. Ağız ya da damar yoluyla uygulanabilir. Bazı yan etkileri olmasına rağmen son derece etkilidir. İlaç tedavisinin alternatifi ışın tedavisidir. Ancak ışın tedavisinin kortizon tedavisine üstünlüğü kanıtlanmamıştır. Cerrahi tedavi ile öne çıkmış olan göz, yağ dokusu alınarak ya da göz çevresindeki kemikler inceltilerek düzeltilebilir. Aşırı açılmış olan göz kapakları göz kapağını kaldıran kas zayıflatılarak tedavi edilir. Çift görme için şaşılık ameliyatı ya da özel gözlükler kullanılır.

 

 

Protez Göz Nedir? Kimlere Uygulanır?

 

Gözün alınması gereken durumda kullanılan protez gözler yani halk arasındaki adıyla takma gözler önemli bir konudur.

Göz alındığı zaman aynı hacim orbita boşluğuna yerleştirilmez ise daha sonra protez göz takılsa bile gözde çukurluk oluşur. Bu sebeple göz alındıktan sonra göz yuvasına muhakkak bir protez göz yerleştirilmelidir.

 

Takılacak olan protez gözün vücut ile iyi uyum sağlamalı ve atılmamalıdır. İdeal olanı vücutta reaksiyon oluşturmayan bir maddeden protez yerleştirilmesidir. Bu protezin göz kasları tespit edilerek oynar hale getirilmesi çok önemlidir. Yuva oluşturulduktan sonra diğer göze benzeyen bir dış protez yerleştirilmesi ise son aşamadır. Başarılı sonuç için kaliteli malzeme kullanılması ve hastaya uygun doğru cerrahi tekniğin uygulanması gerekir.

 

 

Göz Estetiğini Göz Doktorları Mı Yoksa Estetik Cerrahlar Mı Yapmalıdır?

 

Göz çevresinde zamanla ortaya çıkan estetik problemler genellikle kalıtımla ilgilidir. Göz çevresinde yaşam koşullarına ve yaşa bağlı olarak pek çok sorun ile karşılaşılabilir. Alt ve üst gözkapağında torbalar, cildin sarkması ve kaş düşüklüğü kişiye olduğundan daha yaşlı ve yorgun bir görünüm verir.


Göz estetiği ile ilgili tedaviler tam donanımlı göz hastanelerinde yapılmalıdır.Bu sorunların tedavisinin ve botox uygulamalarının, gözün görme kalitesini etkileyip kalıcı hasar bırakmaması için oküloplasti (göz estetiği) konusunda uzman göz doktorlarınca yapılması gerekmektedir. Operasyonu yapacak doktorun göz estetiği konusundaki deneyimi ve komplikasyon riskinin önlenmesi için uygulamanın göz estetiğine özel tasarlanmış ameliyathanelerde gerçekleşmesi önemlidir. Çünkü göz kapağı ve çevresi her zaman görünen ve kişinin yüz ifadesinde çok önemli olan bir bölgedir.

 

Uygulanacak estetik cerrahilerin amacı kişiye daha sağlıklı ve doğal bir görünüm vermek, kişiyi olduğu yaşta ama çok daha sağlıklı ve dinç bir görünüme kavuşturmaktır. Bu sebeple göz kapağı cerrahisinin gözkapağı anatomisine yakın ve kozmetik cerrahi ilkelerini bilen oküloplastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir.